Alicja Kędzierska
Kilka słów o mnie...
Urodziłam się w 1986r. w Warszawie, a moje pierwsze wspomnienie dotyczy właśnie gliny, takiej nieoczyszczonej z ogródka ze specyficznym zapachem, grudkami i rudożółtym kolorem. To nie znaczy, że już wtedy robiłam cuda z gliny. Proces nauki był długi. Miałam też różne odejścia od ceramicznej drogi.W 2011r. ukończyłam kierunek komunikacji wizualnej w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi.
Niedługo później na świecie pojawiły się moje dzieci, a jak już trochę podrosły powróciłam do mojej starej ceramicznej miłości. Przez kolejne lata intensywnej nauki toczenia na kole garncarskim, obsługi pieca, komponowania własnych mieszanek szkliw i projektowania, jestem gotowa przedstawić światu moje przedmioty.
... i o Alike Pottery Studio
W 2024 roku postanowiliśmy z mężem otworzyć Alike Pottery Studio - pracownię, która ma za zadanie wyznaczać nowe standardy w podejściu pracowni ceramicznych do prowadzenia warsztatów. Prawie 200m2 przestrzeni twórczej ma jednocześnie słuzyć propagowaniu rękodzieła oraz sztuki jak również być tzw. "healing place" - miejscem gdzie można odpocząć oraz poznać innych twórców i pasjonatów ceramiki. W stworzeniu takiego miejsca towarzyszą nam nasi doświadczeni instruktorzy, którzy pomagają w realizacji tej wizji.
Nasi Instruktorzy
Czyli osoby, które współtworzą Alike Pottery Studio.
-
Piotr Dąbrowski
Z wykształcenia grafik (Akademia Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi), ogrodnik (SGGW w Warszawie). Absolwent szkoły Ceramiq w Warszawie. Ceramiką a w szczególności garncarstwem zajmuje się od 2014 roku. Warsztaty garncarskie prowadzi od 9 lat w pracowni Ceramiq, Akademii Łucznica oraz pracowni AliKe Pottery Studio w Warszawie. W życiu i pracy dydaktycznej kieruje się filozofią zen; dba o atmosferę spokoju i wsparcia. W pracy twórczej inspiruje się głównie sztuką Japonii i Korei, stale pogłębiając wiedzę i technikę. Toczy zarówno duże formy jak i drobną, precyzyjną ceramikę dedykowaną ceremonii parzenia herbaty.
-
Lidia Wnuk
Absolwentka PLSP w Warszawie i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, malarka, graficzka, ceramiczka. Obecnie mieszka i tworzy w podwarszawskim Radzyminie. Na co dzień pracuje w Alike Pottery Studio w Warszawie, gdzie prowadzi warsztaty. Doświadczenia malarskie i graficzne chętnie przenosi na obszar ceramiki. W swoich projektach stara się łączyć estetykę z funkcjonalnością, tworząc przedmioty nie tylko piękne, ale i użyteczne. Jej prace charakteryzują się wyjątkową dbałością o detale, a także głębokim zrozumieniem materiałów, z którymi pracuje.
-
Agata Wydra
Nauczycielka garncarstwa i designerka współpracująca m.in. z najmłodszymi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym kształcącymi się w myśl edukacji leśnej. W swojej twórczości skupia się na ergonomii produktu, a jej największą inspiracją jest architektura. Studentka wzornictwa przemysłowego o specjalizacji projektowanie produktu. Kreuje i wdraża projekty wykorzystując polimery biodegradowalne oraz surowce wtórne.
-
Oleg Nesterenko
Garncarz z 10-letnim doświadczeniem. W Mińsku na Białorusi prowadził własną pracownię ceramiczną oraz był członkiem Białoruskiego Związku Artystów Rzemieślników. Zajmował się m.in. ceramiką rekonstrukcyjną, zamówieniami dla restauracji, tworzeniem naczyń w technikach dalekowschodnich, pracą z porcelaną, co wszystko składa się na niezwykłą biegłość w dziedzinie garncarstwa.
-
Maria Badowska-Cabrera
Urodziła się w 1979 r. w Warszawie i od dziecka lepi z gliny. Przez wiele lat uczęszczała na zajęcia z ceramiki do Pałacu Młodzieży, gdzie jej nauczycielem był Tadeusz Walter. Pod jego okiem tworzyła swoje pierwsze kubki, miseczki i patery.
Zaraz po maturze wyjechała do Nowego Jorku, aby studiować na Parsons School of Design, gdzie ponownie zetknęła się z ceramiką, wybierając toczenie na kole jako jeden z przedmiotów. Poznała tam również technikę wypału redukcyjnego na wysoką temperaturę, około 1280 stopni C – cone 10 w piecu gazowym, i pokochała glinę kamionkową (stoneware).
Po ukończeniu studiów w Nowym Jorku mieszkała w San Francisco, gdzie od poniedziałku do piątku pracowała w otwartej pracowni Clay Studio, tworząc swoje naczynia, głównie toczone na kole. Wszystkie jej naczynia były wypalane w piecu gazowym na wysoką temperaturę. Po pobycie w Stanach Zjednoczonych mieszkała jeszcze na Dominikanie i w Hiszpanii, a do Polski wróciła w 2009 roku.
Jej miłość do gliny odżyła w 2019 roku, kiedy założyła markę Hopies Ceramics. Zajmuje się toczeniem na kole oraz ręcznym lepieniem ceramiki użytkowej. Inspiracje czerpie z przyrody, a jej prace cechują minimalizm i funkcjonalność. Glina uczy ją dyscypliny i cierpliwości, a ceramika jest jej pasją. -
Michalina Stopnicka-Kaczor
Tworzy odkąd pamięta. Nie zliczy, ilu technik próbowała w życiu i ile różnych przyborów kreatywnych ma w swoich szafach. Jeśli ktoś zna ją osobiście i nie ma w domu czegoś, co sama zrobiła, to oznacza po prostu, że znają się za krótko ;). Gdy mieszkała we Włoszech, zainspirowała się geometrycznymi zdobieniami w ceramice i architekturze i zaczęła odtwarzać je, malując - na podkładkach pod kubki, doniczkach, ceramice, płótnie. Zbiera zdjęcia kafelków, mozaik, zdobień i wzorów na ceramice, a potem odtwarza je farbami - czasem w bardzo zbliżony sposób, a czasem zupełnie zmieniając kolory i eksperymentując ze wzorem.
-
Tu może być Twoje zdjęcie :)
Serdecznie zapraszamy do współpracy osoby związane z szeroko pojętą sztuką.
Aktualnie poszukujemy osób do prowadzenia warsztatów tematycznych - jeśli prowadzisz zajęcia (niekoniecznie ceramiczne) napisz do nas na biuro@alike.pl